Umělá inteligence v bytovém a interiérovém designu

Umělá inteligence (AI) nachází své uplatnění ve stále více a více oborech, bydlení nevyjímaje. Jakým způsobem může profesionálům i amatérům v rámci designu místností či nábytku pomoci v návrhu příjemného a útulného domova?

Úvod

V posledních několika letech rezonuje celou naší společností jedno velké téma – umělá inteligence. Vývoj pokročilých technologií a komplexních jazykových modelů umožnil, že AI se postupně prolíná do všech částí našich běžných životů; od pracovního asistenta přes osobního trenéra až po specialistu na bytový a interiérový design. Právě poslední zmiňované téma pak sice nepatří mezi nejčastěji skloňované využití umělé inteligence, to však neznamená, že by zde AI neměla své významné místo.

AI v návrhu nábytku

Představa toho, že za nás bude v otázkách subjektivního vnímání rozvržení nábytku a dekorací v našem domě či bytě rozhodovat počítač, se může na první pohled zdát prakticky nesmyslná. V reálu je však vše tak trochu jinak. AI za nás totiž může udělat zdlouhavou a náročnou práci, a učinit tak z designování vlastní či zakázkové domácnosti skutečnou zábavu. Jak?

Personalizace a automatizace

Umělá inteligence a strojové učení, které je její nedílnou součástí, se zaměřuje na vlastní sebezdokonalování prostřednictvím získávání praktických zkušeností. Podobné algoritmy se přitom v designérství používají po celá léta. Návrháři vycházejí při své práci z analýz minulých trendů a preferencí spotřebitelů, které následně napasují na přání zákazníka k jeho maximální spokojenosti. Tato prediktivní schopnost je pak klíčová jak pro samotného designéra, tak pro majitele dané domácnosti. AI pak dokáže celý proces posunout ještě o úroveň výš, neboť může pracovat s celou řadou faktorů a proměnných najednou. Její algoritmy dokáží kombinovat například rozbor distribuce přirozeného světla v domě, velikost jednotlivých prostor pro umístění nábytku či navrhnout vhodnou paletu barev pro doplňkové dekorace, a to vše v rámci jednoho komplexního návrhu. Zákazník si pak může celý koncept dále upravovat dle vlastních představ, a velmi snadno tak může získat základní (a později i detailní) koncept své domácnosti. Významným plusem je pak i časová úspora – tam, kde by architekt či návrhář běžně strávil hodiny a dny namáhavé práce nad výkresy, potřebuje AI pouhé vteřiny či minuty. Benefitů využití strojového učení je tak opravdu spousta.

Optimalizace materiálů a výroby

Vizuální stránka celého návrhářského projektu však představuje pouze část z celku. Stejný důraz jako na vzhled se totiž bere i na účelovost a praktičnost designované domácnosti. Na trhu je dnes k dispozici nespočet nejrůznějších materiálů s rozličnými vlastnostmi, a každým dnem se objevují další a další. A na práci s kvanty informací a dat je AI skutečným odborníkem na slovo vzatým. Programy využívají umělou inteligenci dnes dokáží zhodnotit například pevnost, pružnost, ale také třeba i pořizovací cenu konkrétních materiálů, což výrazným způsobem přispívá ke kompaktnosti výsledného návrhu. Algoritmy pak mohou jít i tak daleko a hluboko, že mohou pomoci přímo i s produkcí konkrétních kusů nábytku či dekorací. AI tak není pouze designérem, ale i vývojářem, technologem či operátorem výroby.

AI ve vizualizaci a návrhu interiérů

Na papíře nebo na displeji počítače vypadá vše hezky, není však nad to si udělat o návrhu co nejpřesnější obrázek. I v tomto případě pak přichází na řadu moderní technologie a umělá inteligence.

Virtuální a rozšířená realita

Jedním z nejnázornějších nástrojů pro vizualizaci je prostředí virtuální reality (VR). Prostřednictvím speciálních brýlí se můžete projít počítačovou simulací vaší domácnosti, přičemž mnohdy můžete jednotlivé prvky upravovat přímo za pochodu. Díky přesným měřítkům si navíc mnohem lépe představíte, jak by mohl výsledný návrh nakonec vypadat. Tuto technologii pak posouvá ještě dál koncept tzv. rozšířené reality (AR), který dokáže projektovat virtuální předměty do reálného prostředí. Funguje tedy na podobném principu jako VR, ovšem s tím rozdílem, že se můžete pohybovat přímo po vašem domě či bytě s mobilním zařízením, na kterém si v reálných místnostech vytvoříte interiér svých snů.

AI a interaktivní nástroje pro návrhy

Přínos VR a AR pro bytový design je sice značný, umělá inteligence však celý koncept staví na úplně novou úroveň. Díky prudkému rozmachu AI jsou dnes již na trhu specializované aplikace a software umožňující přímé propojení strojového učení a návrhářských nástrojů. Tyto programy pak mnohdy pracují právě s virtuální a rozšířenou realitou, takže procházet jednotlivé nápady a v případě potřeby je měnit za jiné je dnes jednodušší než kdy dřív. Nábytek a jednotlivé dekorace pak můžete jako mávnutím kouzelného proutku přesunout, vyměnit či odstranit a nahradit jiným kusem, který bude odpovídat vašemu osobnímu stylu.

Konkrétní možnosti využití AI

Je pravdou, že bez uvedení konkrétních příkladů je vychvalování schopností AI v rámci bytového návrhářství pouze házením hrachu na zeď. Proto pro vás máme několik ukázek programů, které umělou inteligenci využívají, a kterými se můžete v případě zájmu inspirovat i vy.

• Designedbyai.ioPlatforma umožňující uživatelům rychlé převedení svých nápadů do realistických obrázků. Najít se v něm mohou domácí experimentátoři, ale i designéři, stavební inženýři či architekti. Prostředí programu je přívětivé a kreativní, a nabízí i personalizované služby s generativními funkcemi umělé inteligence. Designedbyai.io je přístupný v rámci měsíčního nebo ročního předplatného.

Interior AI. Nástroj vyzbrojený AI sloužící jako inspirace pro návrh interiérů a tvorbu virtuální projekce vaší domácnosti. Aplikace dokáže využít prostor do nejmenších detailů, včetně stropu či nosných trámů, přičemž vám nabídne výběr z několika různých stylů. Máte zájem o minimalistický design, skandinávskou domácnost nebo klasiku v provedení Provence? Fantazii se meze nekladou, a u Interior AI to platí dvojnásob.

Architectures. Web Architectures se zaměřuje na návrhy rezidenčních budov prostřednictvím intuitivní cloudové platformy, která vám usnadní rozhodování a výrazně zkrátí dobu potřebou k získání konečného návrhu. Projektovat zde můžete ve 2D i ve 3D, a lidé pracující s klasickými designérskými programy budou jistě potěšeni známými funkcemi a prostředím. Platforma navíc vykazuje vysokou přesnost v měření a možnost rychlé a snadné úpravy v reálném čase.

Architect GPT. Návrhářský nástroj využívající uživatelem nahrané fotografie k vytváření vizuálních návrhů interiérů. Program si pochvalují nejen designéři, ale i realitní makléři, kteří jeho prostřednictvím vytěží z dané nemovitosti skutečné maximum. Hrát si zde můžete s návrhy kuchyně, ložnice i obývacího pokoje, a v případě zájmu lze generované výstupy využít i pro komerční účely.

Mezi další nástroje stojící za vyzkoušení patří například AiHouse, Getfloorplan, AI Room Planner nebo Dreamhouse AI.

Budoucnost a trendy

Vše nasvědčuje tomu, že AI bude stále více směřovat k uspokojování individuálních potřeb konkrétního zákazníka, a bude se rozvíjet i po stránce výkonu a inovativnosti. S vývojem nových možností se pak nejspíš dočkáme také automatizace některých procesů či efektivnější renderování 3D modelů. Využitím možností umělé inteligence mohou designéři vytvářet efektivnější a účinnější návrhy a poskytovat svým klientům ještě lepší zážitek. Stejně jako u každého technologického pokroku bude důležité, aby se profese interiérového designéra přizpůsobila a vyvíjela, aby co nejlépe využila možností, které AI nabízí.

Závěr

Význam AI v oblasti interiérového a bytového designu je již dnes skutečně znatelný, a směr, kterým se umělá inteligence ubírá, nabízí příslib toho, že se budou stávající nástroje pro úpravu domu či bytu rozvíjet i nadále. Díky univerzální přístupnosti a nenáročnému uživatelskému rozhraní pak mohou sílu tohoto mocného nástroje využít skuteční laici i profesionální designéři. Umělá inteligence tak bude mít bezesporu výrazný dopad nejen na spotřebitele, ale i na fungování celé průmyslové sféry, která se zásadním způsobem změní. Zmíněná všestrannost pak jde ruku v ruce s efektivitou celého procesu, a AI tak dnes dokáže zvládnout to co lidé v mnohem kratším čase. Za zmínku však stojí skutečnost, že poslední slovo v rozhodování se máte stále vy – tak tomu bylo vždy a bude tomu tak s velkou pravděpodobností i nadále. Ve finále tak záleží jen na vás, zda-li se rozhodnete dát AI šanci, a vyzkoušíte její schopnosti v tom přetvořit vaši domácnost k nové, neokoukané dílo.