Ovládání několika světel: Jak nepokrýt stěnu tlačítky?

Jeden lustr uprostřed místnosti? Dnešní moderní domy a byty si hrají s více světly pro vytvoření dokonalé atmosféry pro každou příležitost. Kombinují hlavní osvětlení bodovkami, ostrovy závěsných světel nad stoly, pro vyšperkování i LED pásky v koutech či pod nábytkem… Jak tolik světel ovládat a přitom zachovat na stěně jedno tlačítko, jak jsme byli vždy zvyklí?

Oproti dobám minulým dnes běžně využíváme stmívaná svítidla. Právě ta vytváří zmíněnou atmosféru podle našich představ. Můžeme s nimi nastavovat večerní a noční režimy, aby si tělo zvyklo na přítmí, respektive aby nás při noční cestě po domě neoslnilo světlo v plné intenzitě. Stmívatelné světlo je vhodné i do pokojíčku, aby dítě mělo vždy vhodné světlo třeba pro psaní úkolů, hraní si nebo usínání v mírném osvětlení odhánějícím bubáky.

Skutečné „světelné nálady“ pak zajišťují barevná světla, která nabírají na oblibě. Proč? Dokáží doslova proměnit místnost, ať už doma chystáme rodinnou oslavu, romantickou večeři, filmový večer nebo halloweenský večírek. Komplexní osvětlení s možností změny intenzity a barvy dokáže ovlivnit naši náladu nebo podpořit koncentraci na práci, případně nás naopak utlumit a připravit na spánek.

Ovládání nemusí být zápas

Složitější koncepty osvětlení však komplikují ovládání. Na jedno svítidlo v místnosti stačilo jedno tlačítko. Dnešní světlo vyžaduje hodně tlačítek, případně další ovladače, mobilní aplikace a podobně. Takto pokaždé nastavovat světelné nálady dá dost práce a trvá déle. Tlačítka a ovladače spolu kvůli své jednoúčelovosti nekomunikují, pokulhává intuitivnost, ovládací prvky se v každém pokoji liší a máme pak zmatek v tom, co čím vlastně ovládáme.

Nemluvě o tom, že zástup tlačítek na zdi (o to víc, pokud je každé jiné) dokáže zkazit dojem z pěkného interiérového designu. Ve finále je takové řešení i poměrně drahé a nakonec pak u nakoupených světel nevyužíváme na maximum jejich potenciál. Ovládání je prostě složité a hraní si s ním omrzí.

Existuje i jiné, snažší řešení? Ano! I jedno jediné tlačítko dokáže v celé místnosti ovládat světelné nálady.

Stačí se na začátku zamyslet, jaké nálady chceme a budeme pro danou místnost používat a jednorázově je nastavit v mobilní aplikaci. Můžeme nastavit režim standardního plného osvětlení a dát ho jako první v pořadí. Další nálada může intenzitu světel mírně snížit a naopak naplno rozsvítit závěsná světla nad jídelním stolem. Pak si nastavíme večerní náladu s tlumeným světlem a barevným podsvícením pro sledování televize. A na čtvrté místo dáme něco, co využijeme jen nárazově – třeba barevnou náladu na večírky. A je to! Nálady pak přepínáme pouhým dotykem onoho jednoho tlačítka.

Je čas na změnu? Žádný problém

Ovládání osvětlení je rázem intuitivní a rychlé. A pokud vás některá z nálad omrzí, můžete ji v aplikaci snadno změnit, případně přidat úplně novou. Podle zkušeností však stačí dvě až tři nejčastěji používané nálady ke spokojenosti. Tento přístup nabízí například Loxone, nejrozšířenější systém inteligentní elektroinstalace.

Opravdu stačí jedno elegantní tlačítko v místnosti. Nepotřebuje k sobě další vypínače a kolečka či další ovladač věčně zapadnutý za polštáři.

Jako bonus:

  • Systém počítá i s nočním režimem. Při noční cestě na toaletu se rozsvítí jen tlumené světlo dostatečné pro orientaci a přívětivé pro rozespalé oči.
  • Kdykoli lze ovládat osvětlení z jedné mobilní aplikace. Konkrétní místnost nebo centrálně osvětlení v celém domě.
  • V 90 % se však o tlačítko ani aplikaci nemusíte starat, se senzory přítomnosti se vám rozsvítí samo, po vašem odchodu z místnosti se světla sama zhasnou. V noci se vám takto automaticky rozsvítí noční režim, jakmile nakročíte nohou z postele. Netřeba potmě nahmatávat tlačítka.
  • Světla můžete využívat i jako vizuální zvonek (když miminko spí), alarm (světla se rozblikají, aby na sebe dům upozornil) nebo budík (světlo volně nabírá na intenzitě).
  • S inteligentním osvětlením jste do budoucna připraveni na další funkce inteligentní domácnosti – rozšíření o chytré stínění, vytápění, alarm, audio apod. Univerzální řídicí systém již máte koupený, takže rozšiřujete levněji.