Kvalitní pracovní stůl zvyšuje produktivitu a má dobrý vliv na zdraví

Pracovní stůl je nezbytným vybavením každého pracovního prostoru. Ať už pracujete doma, v kanceláři nebo potřebujete pracovní plochu pro studium, tak je zejména důležité, aby byl váš pracovní stůl ergonomický a pohodlný.

Ergonomie totiž hraje významnou roli v tom, jaké výkonnosti budete u pracovního stolu dosahovat a též rozhoduje o tom, jaký vliv zanechá stůl na vašem zdraví. Je zkrátka klíčové, aby práce u stolu byla pro člověka co nejméně namáhavá a aby nedocházelo k poškozování zad. Jakou inspiraci pro vylepšení pracovního prostředí vám můžeme nabídnout?

Typy stolů

Tradiční psací stoly

Jedná se o nejrozšířenější typ pracovního stolu. Jeho hlavní předností je především univerzálnost a jednoduchost. Pakliže nepotřebujete šetřit místem, tak určitě volte stoly o délce minimálně 140-160 cm, protože jsou pro práci nejpohodlnější a nabízejí dostatek odkládací plochy pro dokumenty či notebook.

Jedná se tedy o minimalistické stoly s velkou pracovní plochou, jež jsou ideální i pro umístění do prostoru. Hodí se tedy pro všechny, kterým záleží na kvalitní pracovní ploše,  neboť jejich elegantní design dokonale zapadne do každého interiéru obývacího pokoje i kanceláře.

Pracovní stůl

Rohové stoly

Rohový stůl je perfektní volbou pro lidi, kteří mají k dispozici omezený prostor. Jde tedy o dokonale funkční kus nábytku na nějž snadno počítač, všechny k němu potřebné věci i dokumenty. Navíc pokud by vám později přestala vyhovovat velikost stolu, tak ji lze rozšířit přidáním další skříňky.

Rohový pracovní stůl

Stůl na stání

Jeho mechanismus umožňuje kdykoliv zvednout stolní desku spolu s počítačem, dokumenty a dalšími věcmi, které se na ní nacházejí. Lze jej tedy nastavit tak, aby vyhovoval lidem různých výšek, což umožňuje najít si skutečně ergonomickou polohu pro práci.

V moderních kancelářích se tyto typy stolů často používají, aby všichni zaměstnanci měli příležitost pracovat ve stoje a udržovat si pevné zdraví zad. Je tudíž ideální pro lidi, kteří touží pravidelně měnit pracovní polohu mezi sezením a stáním.

Počítačové stoly

Do prostředí moderní domácí kanceláře jsou nejpraktičtější možností počítačové stoly – je to skutečně ideální řešení pro domácnost. Poskytují totiž dostatek pracovní plochy pro klávesnici, myš, monitor i pro jakékoliv další počítačové příslušenství a kabely.

Stejně jako psací stoly, tak i ty počítačové jsou navrženy pro maximální pohodlí při užívání. Mají ale delší plochu pro počítačovou skříň a výsuvnou polici pro klávesnici a myš.

Materiály a design

Hlavní částí stolu je pracovní deska. A právě na ní použitý materiál dost zásadním způsobem předurčuje, jak bude stůl vypadat a působit.

Dřevo

Nejtradičnějším materiálem pro výrobu kancelářských stolů je pochopitelně lakované dřevo. Takového stoly mohou být vyrobeny z jednoho kusu dřeva, případně sestaveny z desek. Masivní dřevo se pak používá spíše u nejdražších modelů.

Sklo

Skleněná stolní deska je stylové a moderní řešení, které se bude v interiéru vyjímat. V kombinaci s dřevěnou nebo kovovou konstrukcí navíc takovýto stůl chytře vizuálně rozšiřuje prostor.

Skleněný pracovní stůl

Kov

Řeč je o moderním materiálu, který se používá i při výrobě stolů k práci a studiu. Jeho největší výhodou je, že jde o spolehlivý materiál, jež je navíc odolný proti rozbití. Často však zůstává chladný, což ne každému musí vyhovovat.

 

Z designů vládne jednoduchý a elegantní minimalistický design, jenž je charakteristický čistými liniemi a minimálním množstvím detailů. Trendem je pak industriální design, jenž je i vysoce kreativní. Používá se často v moderních kancelářích a vyznačuje se použitím recyklovaných materiálů. Dále za zmínku stojí i retro design či ten retroustikální, v němž prim hraje dřevo.

 

Ergonomie a nastavitelnost

Při práci v nevhodné poloze dochází k přetěžování svalů a kloubů, což může vést až k bolestem, únavě a v dlouhodobém horizontu i k vážnějším zdravotním komplikacím mezi něž patří kupříkladu bolesti zad, karpální tunel nebo syndrom vyhoření.

Ergonomický design tak umožní předcházet takovýmto zdravotním problémům tím, že vždy zajistí pohodlnou a zdravou pracovní polohu. Pro dokonalou péči o zdraví při práci pak byly vynalezeny stoly s nastavitelnou výškou stolní desky. Není totiž vůbec žádným tajemstvím, že dlouhodobé sezení v jedné poloze škodí páteři. 

 

Doplňky a organizace

Sám pracovní stůl by ale k vytvoření příjemného pracovního prostředí nestačil. Čím je potřeba ještě stůl a jeho okolí doladit?

 

Organizační nástroje

Chybět by rozhodně neměl organizéry na dokumenty, tedy úložiště pro papírové materiály, jež lze sehnat v podobě nástěnných organizérů či organizérů do šuplíků. Vysoce praktickými doplňky jsou i držáky na pera a tužky, které pomohou udržet psací potřeby vždy v dosahu ruky. Pro organizaci drobných předmětů jako jsou jsou kabely, disky a další, se hodí různé brašny a pouzdra.

Technologické doplňky

  • USB huby – zvýší počet USB portů vašeho počítače. To je obzvláště užitečné, jestliže akutně potřebujete k vašemu počítač připojit více zařízení jako jsou externí disky, tiskárny či webkamery.
  • Stojany na monitory  – dokáží zlepšit ergonomii vašeho pracovního prostoru. Díky nim totiž lze nastavit polohu monitoru tak, aby byl pokaždé v pohodlné výšce a dobrém úhlu. 
  • Podložky na myš s nabíjením – jsou praktickým doplňkem pro každého, kdo používá bezdrátovou myš. Zároveň pomáhají udržovat pracovní prostor čistý a organizovaný.

Osvětlení a komfort

Je nezpochybnitelným faktem, že přirozené světlo je to, co si oči zaslouží, ale pokud není k dispozici, tak je důležité zajistit dostatek kvalitního umělého osvětlení. Kvalitní světlo totiž dokáže snížit riziko únavy očí a zároveň i zlepšit náladu a soustředění.

Jak vybrat vhodné světlo? Pochopitelně musí být přizpůsobeno velikosti pracovní plochy. Stejně tak je důležité vybrat vhodnou svítivost – pokud budete pracovat s jemnými detaily, tak budete potřebovat lampu s vyšší intenzitou osvětlení, pro běžnou kancelářskou práci stačí i standardní intenzita.

Chybět by neměly ani rostliny, jež pomohou vytvořit příjemné a pohodlné pracovní prostředí. Jakto? Zlepšují kvalitu vzduchu a snižují stres.

Stejně tak i další dekorační prvky jako jsou obrazy, fotografie nebo svíčky se dokáží postarat o útulnou a klidnou atmosféru.

Světlo na pracovní stůl

Údržba a péče

Pravidelné čištění pracovního stolu by mělo být neoddělitelnou součástí rutiny. Konkrétně by se člověk měl snažit utírat stůl alespoň jednou týdně, aby se na něm nehromadily nečistoty a prach. Péče je odlišná dle materiálu použitého na výrobu.

 

Dřevo

Základem je stůl ošetřovat speciálním olejem nebo voskem, aby byl zachován jeho vzhled a odolnost. K čištění se naopak nedoporučuje používat hrubé hadříky a houbičky, ani čisticí prostředky obsahující abrazivní granule.

Mastné skvrny a rozlité tekutiny je potřeba okamžitě setřít, aniž by se čekalo na jejich zaschnutí. Pokud se objeví škrábance, tak vězte, že je lze odstranit pomocí speciálních fixů na nábytek – stačí jen vybrat požadovanou barvu. V neposlední řadě stůl nedávejte vedle kamen či radiátoru, protože dřevo má tendenci vysychat.

 

Kov

Kovu absolutně nevyhovuje časté mokré čištění a žíravé čisticí prostředky. Proto při čištění využívejte výhradně prostředky speciálně určené na kovové povrchy, měkké mikrovlákno a čisté bavlněné hadry. Protože abraziva zanechávají na povrchu kovu malé škrábance, takže čištění by mělo být prováděno právě jen měkkými mikrovlákny a bavlněnými látkami.

 

Sklo

Dobrý účinek na čistotu skla má kupříkladu mytí slanou vodou nebo roztokem z octaAlkoholová čistidla jsou zas skvělá na odstranění mastných skvrn. V neposlední řadě myslete i na to, že po každém použití je potřeba desku stolu pečlivě otřít měkkým hadříkem, abyste odstranili nečistoty, drobky, otisky prstů či rozlité tekutiny.

 

Závěr

Kvalitní kancelářský stůl je základem pro pohodlnou a efektivní práci i studium. Při výběru pracovního stolu je pak důležité zohlednit zejména jeho typ, materiál z nějž je vyroben a též to, zdali je dostatečně ergonomický. Jen stůl, který splňuje ty nejvyšší kvalitativní požadavky totiž může skutečně plnit svou roli.

Zapomenout byste neměli ani na praktické doplňky a dovybavení okolí rostlinami a správným osvětlení. Pravidelná údržba a péče o pracovní stůl je zas nezbytná pro jeho dlouhou životnost a zachování vzhledu.