Jak vybrat světlo nad jídelní stůl

Máte vybraný styl vaší kuchyně, kuchyňská linka už je smontovaná a nábytek stojí na svém místě. Ale ještě tomu něco chybí. Správně, osvětlení! Právě lustry, lampy a světla nemají za účel jen svítit. Mohou být pomyslnou třešničkou na dortu v zařizování bydlení. Dnes si posvítíme na světlo nad jídelním stolem.

Jak ho vybrat tak, aby vaše kuchyně byla dokonalá a aby se vám u jídla dobře sedělo? Čtěte dál!

Závěsné světlo nad jídelní stůl – posvítí i přitáhne pozornost.

Jídelní stůl je takovým srdcem veškerého dění v domě. Nejen, že se u něj jí, ale také se na něm příležitostně maluje, upíjí ranní káva či někdy poslouží k pečení cukroví. A proto si právě takové místo zaslouží i osvětlení, které k němu přitahuje tu správnou pozornost. Ať už vás baví designové kuchyně, nebo svou kuchyň zařizujete spíš podle retro stylu, závěsné lustry nad jídelní stůl mohou mít mnoho podob i barev. Výhodou je, že díky rozptylu světla bude pokrytá celá jídelní deska. Samotné svítidlo může být nad jídelní stůl umístěno do různých výšek. Tím se ovlivňuje i vliv světla. Intimnější atmosféry dosáhnete, když kuchyňský lustr umístíte níže – deska stolu zůstane ve světle, ale obličeje strávníků budou mimo přímé světlo. Běžná výška světla nad jídelním stolem je výška očí stojící osoby. Nejlepší je vyzkoušet různá nastavení a zvolit podle toho, co je vám nejpříjemnější.

Co se týče tvaru, světlo nad jídelní stůl by mělo odpovídat tvarem samotnému jídelnímu stolu. Tedy nad kulatý stůl patří kulatý lustr, nad obdélníkovým stolem vynikne výrazný obdélníkový lustr.

Stropní světlo v kuchyni: nenápadné, ale funkční

Stropní, nebo-li přisazená, se hodí využít, pokud v kuchyni i nad jídelním stolem bojujete s místem. A nebo jste vysocí a jednoduchá stropní světla vám v kuchyni vyhovují. Z mnoha designů a stylů stropních světel určitě vyberete to, které budou perfektně doplňovat všechny dobroty a hezké zážitky, které vás u jídelního stolu čekají. Jen ale nezapomeňte, že klasické stropní svítidlo, ať už designové nebo obyčejné, svítí spíše do široka. Proto je vhodné jich nad jídelní stůl umístit více, případně vybrat silnější žárovku tak, abyste na všechny dobroty pořádně viděli.

LED světlo nad jídelní stůl? Proč ne!

Doba je náročná a úspory je potřeba hledat na každém kroku. Proto mnoho zákazníků s oblibou sahá po úsporném led osvětlení i v případě kuchyňských oblastí, konkrétně samotného stolu. Na výběr máte třeba z moderních svítidel se zabudovanou LED žárovkou, případně můžete nad umístit úspornou žárovku do kteréhokoliv lustru či stropního a bodového světla, které si nad jídelní stůl vyberete. Kromě úspory elektřiny jsou LED světla v kuchyni výhodná i z hlediska dlouhé životnosti nebo vyšší světelná účinnost. Některé LED lustry nabízejí i možnost nastavit si intenzitu svícení či odstín světla.

Jak je to vlastně s teplotou světla v kuchyni a u jídla? Zatímco v kuchyňské části, ve které pracujete a vaříte, se hodí spíš studenější odstíny, nad kuchyňským stolem doporučujeme zvolit spíše teplejší odstíny. Ty totiž lépe navozují uvolněnou, rodinnou atmosféru. Protože jídlo má být společný prožitek plný radosti a skvělých chutí, ne sprint. Pokud pro jídelní stůl využijete stmívatelné osvětlení, během jídla může být intenzita svícení vyšší, ale při dezertu a následné kávě a konverzaci je vhodné intenzitu snížit.

 

Designové světlo nad jídelní stůl – čisté hrany nebo extravagantní styl?

Světlo nad jídelním stolem by mělo být výrazné. Proč? Protože jeho účel je mimo jiné přitáhnout pozornost právě k servírovanému jídlu i samotnému jídelnímu prostoru. Pokud chcete, aby vaše kuchyň měla osobitý styl, vybírejte designové osvětlení. Je jedno, zda zařizujete moderní kuchyň nebo vám sedí spíš retro. Designové lustry a světla do kuchyně mohou být moderní, nápadité, v severském či industriálním designu. A v tom je právě to kouzlo. Každý si vybere takový lustr (případně stropní světlo), pod kterým se mu bude dobře stolovat. Množství nabízených světel je opravdu různorodé. Zatímco někoho osloví minimalistická světla či výrazné žárovky,  něčí jídelní stůl ozdobí extravagantní skleněné bublinky.

Kromě estetického ladění ale při výběru světla nad jídelní stůl přemýšlejte i prakticky. Tak, aby se vám osvětlení dobře čistilo (protože omáčková nehoda se občas zkrátka přihodí) a také nehrozilo, že se do něj omylem bouchnete. Co se týče barev, černé světlo nad jídelní stůl je klasika. Nemluvíme teď o teplotě žárovky, ale spíš samotného lustru. Obzvlášť v kombinace světlé dřevo a  černá kuchyňská světla vypadají vždy perfektně. Pomocí černé můžete vytvořit kontrast do jinak světlých prostor a skvěle zapadne do moderní kuchyně, ale vynikne i v retro stylu. Bílá je zase čistá, skandinávsky jednoduchá a nadčasová. Nikdo ale neříká, že svou kuchyni nemůžete ozvláštnit barevným svítidlem. Pokud chcete využít v jídelním prostoru barevné psychologie, červené či žluté prvky mohou podpořit chuť k jídlu.