Jak vybavit zimní zahradu

Co je to zimní zahrada?

Rádi relaxujete v klidném prostředí, rádi pěstujete rostliny a chtěli byste si takto užívat celoročně? Potom je zimní zahrada to pravé pro vás. Ale co vlastně pojem zimní zahrada znamená? Jedná se o část domu, zpravidla s prosklenými zdmi a střechou, kde si majitel instaluje odpočinkovou zónu, jejíž součástí jsou nejrůznější rostliny a květiny. Toto relaxační prostředí bývá většinou součástí rodinného domu, ale lze ho vybudovat i na balkoně či terase bytu.

Před samotnou stavbou zimní zahrady musí majitel zvážit, jaký rozpočet je ochoten investovat. Stavba a vybavení zimní zahrady totiž nebývá levnou záležitostí. Cena se pohybuje většinou kolem 150 tisíc korun, ale může se vyšplhat až na milion, vše záleží na náročnosti majitele. Dále je potřeba se rozhodnout, zda plánujete zimní zahradu vybudovat jako přilehlou součást domu nebo jako oddělený prvek. Zimní zahrada bývá zpravidla stavěna jako součást domu, ale nemusí to tak být vždycky. V neposlední řadě musí majitel vybrat správnou orientaci zimní zahrady vzhledem k umístění na tu kterou světovou stranu; toto hledisko záleží hlavně na výběru rostlin, které chcete v tomto prostředí pěstovat.

 

Jak vybrat rostliny do zimní zahrady

Při výběru rostlin je potřeba zvážit jejich nároky na teplotu prostředí, světlo, vlhkost, ale také jejich budoucí rozměry a dále například to, kdy dané rostliny kvetou. Je potřeba proto rozmyslet, jaké cílové klima chcete ve své zimní zahradě mít, aby se tam rostlinám dařilo, ale zároveň aby se vám tam v budoucnu dobře relaxovalo, což je hlavní účel stavby zimní zahrady. Pokud chcete například zimní zahradu vybudovat jako přilehlou součást domu nebo bytu, měli byste se rozhodnout, zda tento prostor chcete vytápět nebo ne, dále jakou vlhkost vzduchu chcete v zimní zahradě udržovat. V následující tabulce je přehledně shrnuto několik rostlin, které jsou pro zimní zahrady vhodné:

Název rostliny Vhodný typ zahrady Nároky na slunce Výška v cm Období kvetení (měsíce)
Agáve Vytápěná Plné slunce 50 až 80 Červenec až srpen
Aloe Vytápěná, nevytápěná Plné slunce 20 až 50 Červen až srpen
Banánovník Vytápěná až tropická Plné slunce 50 až 300 Průběžně
Begonie Vytápěná, nevytápěná Plné slunce 30 až 60 Leden až duben
Brambořík Nevytápěná Polostín 30 až 40 Březen až duben
Citrus Vytápěná, nevytápěná Plné slunce 50 až 300 Únor až září
Dračinec Vytápěná až tropická Plné slunce, polostín 30 až 180  
Fíkovník Vytápěná až tropická, nevytápěná Plné slunce 50 až 300 Duben a květen
Fuchsie Nevytápěná Polostín 50 až 500 Květen až září
Ibišek Vytápěná, tropická, nevytápěná Plné slunce, polostín 50 až 500 Průběžně
Jasmín Nevytápěná Plné slunce 20 až 50 Červen až srpen
Monstera Vytápěná, tropická Plné slunce, polostín 30 až 200  
Olivovník Nevytápěná Plné slunce 50 až 300 Červen a červenec
Orchideje Vytápěná, tropická Plné slunce 10 až 20 Průběžně
Palmy Vytápěná, tropická Plné slunce, polostín 20 až 120  
Pantoflíček Vytápěná, tropická Polostín 10 až 20 Květen až srpen
Prvosenka Nevytápěná Polostín 10 až 20 Březen a duben
Sloní noha Vytápěná až tropická, nevytápěná Plné slunce 30 až 50  
Toulitka Vytápěná, tropická Polostín, stín 30 až 50 Průběžně
Zelenec Vytápěná, tropická, nevytápěná Plné slunce, polostín 20 až 30 Červen až srpen
Žumen Vytápěná, tropická, nevytápěná Plné slunce, polostín 30 až 100  

 

Nábytek vhodný pro zimní zahradu

Při výběru nábytku do zimní zahrady záleží, podobně jako při zařizování bytu či venkovní zahrady, hlavně na preferencích majitele, vkusu, rozpočtu. Pokud ale zařizujete zimní zahradu s tropickou teplotou a vlhkostí, je hlavně potřeba vybrat nábytek tak, aby byl proti této vlhkosti odolný; je tedy vhodné vyhnout se ratanovému nábytku, neboť ratan podléhá vlhkosti. Do tohoto typu zahrady je lepší instalovat kovový nábytek (kov ale akumuluje teplo a na slunci se rozpálí, je tedy vhodnější kombinace kovu se dřevem nebo textilem; v nevytápěné zahradě kovový nábytek zase rychle prostydne), případně teak, pokud chcete dřevo. Levnější a snadno udržovatelná varianta je plast, nicméně u plastového nábytku je potřeba dát si záležet na výběru designu, aby tento nábytek nepůsobil lacině a nekazil tak dojem z celé zahrady. Nicméně hlavní je, aby byl vybraný nábytek komfortní a pohodlný k relaxaci.

Co se týče barev a dekorů, tak pro zimní zahradu se víc hodí ty přírodní. Jako součást nábytku můžete využít klasické čalounění.

 

Další vybavení zahrady

Zejména v zimní zahradě s prosklenou střechou majitel ocení zastínění na ochranu proti slunci v letních měsících; je třeba také vybrat vhodný systém topení. Majitel se může rozhodnout buď pro klasické topení jako v jiných částech bytu nebo domu, dále pouze menší přímotop anebo podlahové topení. Při výběru topení je opět potřeba řídit se hlavně tím, jaký typ zahrady budujete a jak moc ji plánujete vytápět.

Větrání zimní zahrady lze vyřešit francouzskými okny, střešními okny nebo klimatizací. Pro vytvoření příjemné atmosféry je vhodné instalovat tlumená světla a stylové lampy s nastavitelným směrem světla.

Jak již bylo řečeno, zimní zahrada slouží hlavně k relaxaci. Každý si proto může vybavit této prostor tak, aby se zde cítil příjemně. Zahradu si můžete zútulnit dekoracemi podle vašeho vkusu – svíčkami, polštáři, vázami, koberečky a dalšími maličkostmi. Pokud to dispozice zahrady dovolují, můžete zde instalovat například knihovnu anebo hudební nástroj, jako třeba klavír.