Jak na výběr nábytku do jídelny?

Řada z nás doma bojuje s místem, proto se se samostatnou jídelnou zase tak často již nesetkáváme. Jak ji zařídit vkusně a účelně v případě, že si ji doma dovolit můžeme?

Stůl, srdce jídelny

Ať se rozhodnete pro samostatnou místnost nebo pro velký otevřený prostor, který v sobě bude spojovat i kuchyni s obývacím pokojem, jak na to, aby se vám povedlo vytvořit skutečně útulné prostředí?

Základem každého prostoru je samozřejmě stůl. Jeho velikost je nutné odvodit od předpokládaného počtu strávníků. Počítejte s tím, že každý stolující by měl mít pro sebe vyhrazen prostor zhruba 40 x 60 cm.

Pamatujeme na to, že větší počet lidí se vejde ke stolu kulatému. Ne všude je ho ale možné umístit. Klasický obdélníkový tvar je nesporně praktičtější. Při menším množství místa jej totiž jednou stranou jednoduše přirazíte ke zdi. Při zařizování jídelny musíte nutně vycházet z dostupné dispozice této místnosti.

Vhodné židle

Teprve se stolem je nutné volit židle. Ty by měly mít výšku adekvátně nastavenou k desce stolu, aby měl sedící člověk dostatek pohodlí. Optimální výška sedáku činí cca 45 cm. Pro zvýšení komfortu je navíc možné si pořídit modely se zvýšeným opěrákem.

Volba materiálu se u veškerého nábytku odvíjí od našeho osobního vkusu i od požadavků na životnost, případně údržbu. Nejodolnější je bezesporu masiv. Ten je ale také finančně nejnáročnější na pořízení. Levnější alternativu tak představuje lamino. Kuchyňské sety stolu a židlí se stejně tak vyrábějí v různých kombinacích – dřevo a kov nebo sklo a kov. Slevový kód na Nakup-Nábytek.cz vám pomůže pořídit stylový nábytek levně.

Další prvky v jídelně

Dbáme na to, že zejména u kuchyni propojených s obývacím pokojem je vhodné držet se jednoho stylu a nekombinovat přílišné množství barev a materiálů. Výsledkem by byl velmi chaotický dojem, který narušuje příjemný dojem.

Posledním stěžejním prvkem je adekvátní osvětlení jídelny. Jídelní stůl má proto doplňovat závěsné stropní svítidlo. To můžete pro dotvoření atmosféry doplnit stojacími lampami nebo osvětlením nástěnným. Slevové kupóny JENA nábytek se postarají o váš levný nákup nábytku a doplňků.