Bezpečnost dětí při hraní v dětském pokoji

Dětský pokoj je prostor pro nerušené hry a klidný odpočinek s pocitem bezpečí. Při návrhu dětského pokoje se spojuje praktičnost, pohodlí, estetika i bezpečnost. Děti milují hlavně běhání, skákání a neomezenou zábavu. Aby se jejich sny naplnily, myslete při zařizování na prvky bezpečnosti dětí při hraní v dětském pokoji.

Zdroj: moebelix.cz

Bezpečnost při výběru nábytku

Nábytek do dětského pokoje by měl být dostatečně stabilní a pevně stojící. Police, komody a skříňky vždy pevně připevněte ke stěně, aby se předešlo nehodám. Těžké předměty, jako například zrcadlo nebo televizor, umístěte raději níže a na dosah, aby dítě nemuselo lézt po nábytku.

Patrové postele vám ušetří místo, ale myslete na nezbytné ochranné zábradlí, pokud máte menší děti.

Pokud právě zařizujete dětský pokoj na míru, zvolte nábytek se zaoblenými hranami a rohy, případně použijte ochranné nálepky.

Zdroj: moebelix.cz

Pro vaše dítě uděláte cokoli. Stejně jako se pečlivě staráte například o jeho zdraví a v případě potřeby dodržujete bezlepkovou dietu, věnujte pozornost bezpečným a netoxickým materiálům, ze kterých je nábytek vyroben. Samozřejmě, zkontrolujte, zda splňuje bezpečnostní normy.

Bezpečná organizace prostoru v dětském pokoji

Bez oblíbených hraček to nikdy nebude vysněný dětský pokoj. Důležité je, aby si je dítě snadno vzalo a vyhnulo se zbytečnému lezení za hračkami. Výhodou jsou nízké poličky nebo koše a krabice na hračky, které budou snadno přístupné i menším dětem.

Máte skříňky nebo komody s většími zásuvkami? Kupte a použijte západky s dětskou pojistkou, aby se nedaly vytáhnout.

Ať už jde o pokoj pro chlapce, nebo o dívčí dětský pokoj, elektrické zásuvky zajistěte ochrannými kryty a potřebné kabely upevněte nebo skryjte. Tak je dítě vůbec neodhalí ani se do nich nezamotá.

Zdroj: moebelix.cz

Nábytek v dětském pokoji, jako dětská postýlka, postel, komoda, přebalovací pult a police, postavte dál od oken. Stejně tak myslete na bezpečné okolí oken. Pokud upřednostníte závěsy a záclony, ujistěte se, že jsou správně a pevně upevněny. Jako bezpečnější a praktičtější alternativa vám poslouží rolety.

Pro dětský pokoj v podkroví nebo dětský pokoj v paneláku zvolte také pojistky a zábrany na okna, případně bezpečné uzamčení pootevřeného okna, které zabrání otevření a možnému pádu dítěte z okna.

Pohodlí a zdraví dítěte při zařizování pokoje

Dětský pokoj by měl být orientován tak, aby poskytoval dostatek přirozeného světla. Co se týče umělého osvětlení, mělo by být příjemné pro oči a neoslnivé. Na pracovní stůl dejte nastavitelné lampy, které si dítě přizpůsobí podle potřeby. Pro pocit bezpečí využijte noční světlo.

S ohledem na správné držení těla dítěte a jako prevence problémů s páteří jsou ideální ergonomické židle a stoly.

Zdroj: moebelix.cz

Zejména nad postel nepověšujte těžké obrázky nebo zrcadla, která by mohla na dítě spadnout během spánku.

Dveře do dětského pokoje by se neměly dát volně zamknout zevnitř pokoje. Pokud chcete nechat dveře do pokoje spolehlivě otevřené, použijte chytré zarážky, které dobře ochrání před náhodným poraněním prstů dětí.

Neohrožené hraní bez kompromisů

Koberce, pěnové podložky a měkké polštáře vám pomohou vytvořit měkké herní plochy, které budou ideální pro hraní, lezení i cvičení. Určitě myslete na to, aby byly protiskluzové a snadno se čistily.

Miluje vaše dítě chůzi naboso? Dejte do pokoje měkký koberec nebo jim pořiďte vhodné boty, například barefootové boty. Jejich výhodou je, že simulují chůzi naboso a ochrání nohy vašeho dítěte při zakopnutí nebo šlápnutí na například kostky Lega.

Pořádek a organizaci hraček i v malém dětském pokoji vám pomohou udržet úložné boxy a kontejnery na hračky. Měly by být snadno přístupné, s oblými hranami, lehkými víky a dostatečně velké na všechny hračky.

Zdroj: moebelix.cz

Přišel pravý čas doma vymalovat? Použijte barvy na stěnu do dětského pokoje, které jsou vhodné pro děti, neobsahují toxické látky, dají se umývat a zároveň mají antiseptické účinky.

Přeneste bezpečnost i do hraček pro vaše dítě. Interaktivní hračky, které podporují učení a rozvoj motorických schopností, by měly být bez malých součástek, aby je děti nespolkly. Pokud je to možné, vyhněte se hračkám s ostrými nebo vyčnívajícími částmi.

Závěr

V dětském pokoji se má vaše dítě cítit dobře, pohodlně, bezpečně a užívat si své dětské sny a touhy. Respektováním bezpečnostních pravidel už při zařizování dětského pokoje a nákupu nábytku vytvoříte svým dětem ideální prostor pro jejich nekonečné hry, kreativní tvoření, klidný odpočinek a šťastné chvíle ve svém domově. Pokud si nejste jisti, jak navrhnout bezpečný a stylový dětský pokoj, můžete se obrátit na odborníka