9 Tipů jak zvlhčit vzduch v domě

Vlhkost je důležitým a často přehlíženým aspektem v domě. Správná vlhkost je prospěšná nejen pro pokožku a pro zdraví dýchacích cest, ale dokonce může omezit a minimalizovat šíření choroboplodných zárodků v bytě.

Procento vlhkosti v ideálním případě je mezi 40 až 50%. Pokud je nižší, mohou se projevovat dýchací obtíže a alergie. V případě vyššího procenta se objevují rizika různých alergií spojených s roztoči a plísněmi.

Zjistit jakou vlhkost máte v prostorách můžete vlhkoměrem. Pokud ho nemáte, můžete si udělat jednoduchý domácí test, za pomoci kostek ledu. Stačí do sklenice s vodou vložit pár kostek ledu a několik minut je tam ponechat. Pokud je vzduch příliš suchý, tak se na stěnách sklenice nebude tvořit vlhkost – orosení.

 

Na zvýšení vlhkosti existují různé jednoduché způsoby, aniž byste museli investovat do drahých zvlhčovačů. Můžete si je vyrobit doma s minimálními náklady.

 

Tipy na zvlhčovače vzduchu

 

  1. 1. Sklenice vody

Jednoduchou variantou, je umístění sklenice vody do požadovaného prostoru, kde je suchý vzduch. Voda se bude v průběhu času pomalu odpařovat a zajistí zvlhčení.

  1. 2. Vroucí voda

Dalším snadným tipem je varná konvice nebo vaření vody v hrnci s pokličkou.  Vzniklá pára se dostane po celé kuchyni a dle velikosti i do okolních prostorů.

  1. 3. Pokojové rostliny

Rostliny pomáhají zvlhčovat vzduch díky procesu transpirace. Jednodušeji řečeno: Voda v rostlině se odpařuje zpět do vzduchu prostřednictvím listů.

  1. 4. Difuzér éterických olejů

Můžeme ho nazvat jako mini zvlhčovač. Je výborným pomocníkem s minimálními pořizovacími náklady. Kromě zvlhčení vzduchu, osvěží a provoní prostory.

  1. 5. Myčka na nádobí

Na konci mycího procesu je spuštěn cyklus sušení. Pokud otevřete dvířka myčky, co nejdříve po ukončení programu, tak nahromaděná pára v ní, se dostane do volného prostoru.

  1. 6. Sušák na prádlo

Možná jste o tom doposud nevěděli, ale prostor můžete zvlhčovat i sušením prádla na sušáku.
Pokud nemáte sušičku, tak je zřejmé, že vaše místnosti už dávno zvlhčujete, jen jste o tom nevěděli.

  1. 7. Sprchování

Pokud vám to možnosti ohledně spolubydlících dovolí, tak při sprchování či koupání mějte otevřené dveře. Je to skvělý způsob, jak nechat páru proudit po vašem domě. Nezapomínejte při sprchování mít zapnutý ventilátor, aby v koupelně nevznikali plísně.

  1. 8. Voda v blízkosti radiátoru

Sklenici, nebo misku s vodou umístěte na radiátory, nebo ji položte na podlahu, která je vytápěna.

  1. 9. Voda u oken

Na prosluněný parapet, položte sklenici s vodou. Díky slunci se voda bude odpařovat a následně zvlhčí vzduch.