5 zaručených tipů, jak vytisknout fotky z dovolené doma co nejkvalitněji

Doba letních dovolených je konečně tu. Ať už se na nějaké to letní dobrodružství právě chystáte, či jste se z něj již stihli vrátit, velmi pravděpodobně si jej zaznamenáte nebo jste si jej již stihli zaznamenat skrze fotografie a videa. A přestože je doba tisku fotografií již dávno pryč a valná většina z nás si navykla na jejich prohlížení na displejích mobilů, tabletů, počítačů či televizí, pravdou je, že fyzická fotka má i nadále své nezaměnitelné kouzlo. Jak ale docílit toho, aby byl tisk fotek doma co možná nejkvalitnější a vy tak díky tomu nemuseli navštěvovat zbytečně drahá fotocentra? Žádný strach, není to žádná raketová věda! V následujících řádcích vám proto dám pět zaručených tipů, jak vytisknout fotky z dovolené doma co nejkvalitněji a zároveň levně. 

 

Muž a žena fotící selfie fotografii.

Zdroj: unsplash.com

1. Pro kvalitní tisk fotek je třeba nejen dobrá tiskárna, ale i náplně

Začít ve výsledku nemůžeme jinak než zaměřením se na to dost možná nejdůležitější – tedy typem tiskárny a náplněmi do ní. Obecně platí, že pokud si chcete užít tisk fotek doma, je klíčové mít inkoustovou tiskárnu. Právě ta vám totiž umožní levný tisk fotografií v maximální možné domácí kvalitě. Máte-li tedy doma laserovou tiskárnu, rovnou vás pošleme do fotocentra, jelikož na té zkrátka hezkou fotku nevykouzlíte ani kdybyste se na hlavu stavěli. Pokud však máte doma například inkoustovou tiskárnu značky Canon, stačí vám do ní už jen pořídit kvalitní barvy a základ je prakticky hotov.  

Jak ale kvalitní náplně do tiskárny vybrat? Ani v tomhle případě se naštěstí nejedná o nic složitého, ba právě naopak. Na výběr totiž budete mít vlastně jen ze dvou typů – konkrétně originálních a alternativních nebo chcete-li kompatibilních. Jak už jejich označení napovídá, originální náplně vyrábí přímo výrobci daných tiskáren, zatímco alternativní/kompatibilní výrobci specializovaní právě na tento sortiment. 

Kvalitativně jsou tyto typy náplní víceméně stejné, cenově však suverénně vítězí náplně alternativní. Pro levný tisk fotografií se tedy nebojíme doporučit právě ty, jelikož rozdíl v kvalitě tisku jen stěží poznáte, zato však ušetřené peníze na vašem účtě zaznamenáte určitě. 

2. Nepodceňujte papír

Další důležitou věcí, na kterou nesmíte při tisku fotek doma zapomenout, je volba správného papíru. Jasně, fotky si můžete vytisknout i na klasický kancelářský papír, avšak chcete-li opravdovou kvalitu, je třeba sáhnout po fotopapíru, který je speciálně vyráběn právě pro účely tisku fotek nejen doma. Jeho cena je sice vyšší než v případě normálního papíru, zato si však u něj můžete vybrat například povrchovou úpravu (tedy lesk, pololesk či mat), tvrdost a tak podobně

S problémem se nesetkáte ani v případě, že velikost vaší fotografie pro tisk není standardních 8×10 cm, 9×13 cm či 10×15 cm. Fotopapíry totiž seženete bez problému i ve formátu A4, který nabízí rozměry 21 x 29,7 cm. Má-li tedy vaše fotka dostatečné rozlišení, není problém ji vytisknou třeba právě ve formátu A4. 

Žena fotografující západ slunce.

Zdroj: unsplash.com 

3. Vše začíná u samotné fotky

Ať už se chcete pustit do tvorby domácích dekorací na poličku či stěnu, nebo máte chuť na vytvoření fotoalba plného vzpomínek, kromě správné volby tiskárny, náplně a papíru do ní je samozřejmě naprosto stěžejní mít vyfocenou opravdu kvalitní fotku. Dávat zde rady na to, jak fotit zdařilé snímky, nejspíš nemá moc cenu, protože by to vydalo na další samostatný článek. 

V krátkosti proto jen řekneme, že fotka vhodná pro tisk by měla být ostrá, barevně vyvážená, nedeformovaná například odlesky slunce či umělého osvětlení a tak podobně. Zkrátka a dobře, aby dával její tisk opravdu smysl, musí být snímek perfektní. V opačném případě vám totiž nepomůže ani nejlepší tiskárna na světě.  

4. Drobné neduhy zažehná dodatečná editace

Pokud jste si však přeci jen vybrali fotku, která není například barevně úplně dokonalá, ale vy se nechcete smířit s tím, že by pro tisk neměla smysl, není od věci vyzkoušet skrze některý z editorů fotek ji upravit. Tyto editory naleznete jak leckdy bezplatně na internetu, tak i v mobilech, kde je výrobci nabízí v rámci nativních prohlížečů fotek. 

Z vlastní zkušenosti bychom pak doporučili maximálně zkusit automatickou úpravu snímku, jelikož je leckdy ta nejlepší. A pokud člověk vyvažování expozice a tak podobně nerozumí, ve výsledku s fotkou stejně nic „na vlastní pěst“ nevymyslí. 

5. Na nastavení tiskárny dost záleží

Proces tisku jako takový je pak už ve výsledku jen pomyslnou třešničkou na dortu. Zde na vás totiž už naštěstí žádné pasti nečekají, jelikož to jediné, co musíte u tiskárny nastavit, je maximální možná kvalita tisku (a pak samozřejmě detaily typu formát fotky/papíru a tak podobně). Víc toho v tomto směru totiž nevymyslíte a jakmile tak učiníte, máte jistotu, že po technické stránce už zkrátka nic víc udělat nelze. Tak hodně zdaru!