5 tipů pro minimalistický domov

Minimalistického stylu můžete dosáhnout za pomoci několika zásadních změn, které jsou velmi jednoduché. Naopak, něco jiného je, když se snažíte o udržování minimalistického prostoru u vás doma. Především nepořádek je součástí našich každodenních životů a má tendenci se velmi rychle hromadit. Pokud žijete v minimalistickém stylu, nebo o takovém stylu uvažujete, je důležité, abyste do své každodenní rutiny zařadili několik návyků, díky kterým zachováte efektivní vzhled prostoru a jeho funkčnost.

Ať už jste zkušeným minimalistou, nebo se jím teprve stáváte, tak se vám bude hodit těchto pár zaručených tipů, které vám pomůžou s tím, aby váš domov vypadal vždy co nejlépe.

1. Umyjte nádobí po použití

Většina z nás se do mytí nádobí nikdy moc nehrne. Tuto činnost odkládáme do té doby, než dřez není přeplněn. Pokud si vytvoříte návyk a nádobí umyjete ihned po jeho použití, snáze udržíte pořádek v kuchyni, ušetříte čas a vždy budete mít čisté nádobí.

 

2. Třídění novin, letáků a dopisů

Znáte to? Ráno, nebo po práci jdete vybrat poštovní schránku a následně ji odložíte na stůl. Takto se různé letáky, dopisy a noviny u vás doma hromadí několik dní a na jejich třídění se dostanete až na konci týdne. Naučte se poštu třídit každý den. Zabere vám to jen pár minut a nebudete muset dohledávat různé účty, které musíte právě zaplatit.

 

3. Večer vše vraťte na své místo

Nahromaděné nádobí a spotřebiče na kuchyňské lince. Na umyvadle v koupelně nejrůznější kosmetické produkty. V obýváku na stolku mísa s popcornem, několik časopisů a ovladačů od televize a rádia. Takto nahromaděné věci působí přeplněným a neuspořádaným dojmem. Zkuste proto většinu věcí ukládat do skříněk a zásuvek, pokud je nepoužíváte.

 

4. Pravidelně odstraňujte nepořádek v úložných prostorech

Minimalistický styl můžete provést jedním tahem, najít a věnovat mu čas je už těžší. Nenechte se odradit a zkuste si každou neděli (nebo jakýkoli jiný den) vyhradit chvilku na jednu určitou věc, kterou chcete uklidit či roztřídit. Může se jednat o kuchyňskou skříňku se spotřebiči, přeplněnou polici s věcmi, které nevyužíváte, nebo nepořádkem v úložném prostoru pod vaším stolkem.

 

5. Přemýšlejte o všem, co si přinesete do svého domu

Udržování minimalistického domu není jen o organizování, ale také o udržování věcí, které nepotřebujete. Nakupujte a přinášejte si domů takové věci, které máte rádi a o kterých víte, že je budete využívat. Nespěchejte s nákupy na e-shopech a vždy si dejte nějaký čas na přemýšlení, než objednávku odešlete. Nežádoucí nepořádek můžete minimalizovat seznamy přání, které budete sdílet se svými blízkými k narozeninám a k jiným příležitostem.